KAŞ HAKKINDA

Kaş, Dünya turizminin önemli kentlrtinden birisi olan Antalya’nın bir ilçesidir. Merkez nüfüsu 8.000 dir. Köyleri ile birlikte toplam nüfusu 50.000 dir.

Antalya’ya 200 km. uzaklıktadır. Deniz kıyısında küçük bir sayfiye yeridir.. Hemen 3 mil uzaklıkta Yunanistan’ın Meis adası ile komşudur. Etrafı tamamen yeşil maki topluluğu ile örtülüdür.. Isı derecesi hiç bir zaman sıfırın altına düşmez. Yıllık nem ortalaması % 54 tür. Batısında Dalaman Havaalanına 160 km dir. Doğuda Antalya havaalanına 200 km. dir. Karayoluyla ulaşım kuzeyden Antalya-Korkuteli-Elmalı-Kaş 200 km.dir. Yolları asvalttır. Eşsiz sedir ormanları rahatlıkla bu yol güzergahında görülebilir. Sahil şeridinden Antalya-Kemer-Finike-Kaş 200 km.dir.

Akdenizin maviliğini, doğanın yeşilliğinin en güzel örneklerini bu yolculuk esnasında görebilirsiniz. Denizde yat turizmi önem arzetmektedir. Her türlü yatların gelebildiği ve ulaşımın sağlanabildiği bir konumu vardır.

Köyceğiz ile Antalya arasında kalan , Teke Yarımadasını içine alan, kuzey sınırını, Köyceğiz ile Antalya arasına çekilen bir hattın oluşturduturduğu bölgenin adı eski çağda Likya idi. Batısındaki en yüksek dağ AKDAĞ (Massikytos), doğusunda en yüksek dağ BEY DAĞI (Solyma) dır.

Tarihçe: Arkeolojik buluntularla kanıtlanan Habesos adı, antik kentin en eski adıdır. Antik kent tarihte Antiphellos ismi ile anılmıştır. Karia ve Likya Bölgeleri arasındaki bağlantıyı sağlayan yolların kesişme noktasında bulunan Antiphellos, aynı zamanda bir ticaret limanıdır. Makedonya Kralı Büyük Iskender’in, Anadolu seferi sırasında, Kralliğın egemenliği altına girmiştir. İskender’in genç yaşta ölümünden sonra bölge, Seleukoslar’la Ptolemaioslar arasında el değiştirmiştir.

Antik kent, Roma Dönemi’nde önem kazanmış ve Bizans Dönemi’nde Piskoposluk merkezi olmuştur. Bu dönemde Arap akınlarına uğramış daha sonra Anadolu Selçuklu topraklarına katılarak Andifli adını almıştır. Anadolu Selçuklu Devleti’nin yıkılmasını takiben Tekeoğulları Beyliği yönetimi ele geçirmiş ve Osmanlı Devleti ilçeyi Yıldırım Bayazıt zamanında topraklarına katmıştır.

Meyis Adası’na en yakın noktayı oluşturan Kaş tarihi eserler yanında tam bir doğa cennetidir. Çukurbağ Yarımadası bir dil gibi denize uzanmakta, yarımada üzerinde yeni yapılmış modern oteller yarımadayı süslemektedir. Yarımada aynı zamanda güzel manzarasıyla 3km.’lik iyi bir yürüyüş parkurudur.

kucukcakil-plaji

Küçükçakıl Plajı

Kaş merkezinden sol tarafa doğru 5 dakika yürüyüş mesafesindedir. İsmindende anlaşılacağı gibi, çakıllardan oluşan halka açık küçük bir plajdır. Plajın her iki tarafında da günübirlik ihtiyaçlara cevap verecek işletmeler mevcuttur. Bunlar kayaların üzerinde güneşlenme terasları bulunan ve her türlü yeme, içme ve günlük ihtiyaçlar için gerekli her türlü hizmeti sağlayan Küçükçakıl Plaj İşletmesi ve Çınarlar Plaj işletmesidir.

Plajın özelliği hemen girişinde bulunan kaynak sularıdır. Bu sayede suyun sıcaklığı diğer yerlere oranla her zaman daha soğuktur. Ayrıca merkeze çok yakın olmasıda devamlı olarak tercih edilmesinin bir nedenidir.

Büyükçakıl Plajı

Küçükçakıl’a giden yolu takip ederseniz yaklaşık yirmi dakikalık bir yürüyüşten sonra Büyükçakıl plajına ulaşırsınız. Özellikle yazın yolun dönüş aşamasında tırmanma aşamasının hayli zor olması nedeniyle yürüyerek ulaşım yerine taksi ile gidilmesi tavsiye olunur.Küçükçakıla oranla daha geniş bir plaja sahip olan Büyükçakıl plajı aynı kaynak suyu özelliğini de taşır.
Plajın etrafında günlük ihtiyaçların karşılanabilmesi için günlük tesisler mevcuttur.Tüm gününüzü ailecek geçirebileceğiniz, denizinin mükemmelliği ile tavsiye edilebilecek bir köşe.

buyukcakil

Akdeniz’in tipik mutfak yemekleri ünlüdür. Yörede, her mevsimde yetiştirilen taze tarım ürünleri, günlük olarak sunulmaktadır. Her türlü et yemekleri, deniz ürünleri ve balık çorbası meşhurdur. Yörede Arıcılık ve Bagcılık gelişmiştir. Karakovan balı ve çam balı, pekmez alınabilecek ürünlerdir. Yörede bol yetişen keçiboynuzundan yapılan keçi boynuzu pekmezi yöreye özgüdür.

Kaş ve çevresinde el yapımı kilim ve dokumalar üretilmektedir. Yöreye özgü ‘Barak kilimi’ ve keçi tüyünden üretilerek dokunan kılçar ünlüdür. Dastar, tülbent, yemeni üretilerek hediyelik eşya olarak satılmaktadır. Ayrıca ceviz ağacından süslemeli çeyiz sandıkları, ağaçtan sehpalar, tahta kaşıklar ve oklavalar yörenin özellikleridir. Ayrıca Kaş’ın Cuma Pazarı da ünlüdür.

-Kaş-Kekova(Batıkşehir) Üçağız-Kaleköy
-Meis Adası
-Mavi Mağara-Kaputaş Plajı-Kalkan(Tekne ile)
-Kaş-Kalkan-Patara-Xanthos-Saklıkent-Tios
-Kalkan-Bezirgan-Sütleğen-Gömbe Yaylaları
-Kaş-Üçağız-Kekova-Simena
-Kaş-Myra-Noel Baba Kilisesi
-Toroslarda yürüyüş turları
-Kaş-Gömbe-Elmalı-Arikanda-Finike-Myra
-Kış sezonunda yabani domuz avcılığı
-Balık tutma turları
-Toroslarda Jeeğ-Safari turları
-Sualtı dalış turları
-Artventure Sanat Serüveni

Kaşa bağlı belde olan Kalkan, Kaş`a 25 km. uzaklıktadır. Görülmeye değer bir koyun kıyısına kurulmuştur. Otelleri, pansiyonları, restoranları ve alış-veriş mekanları ile her yıl binlerce turist çekmektedir. Kalkan`ın mimari yapısı ve kent dokusu fazla bozulmamıştır. Yat limanı, uğrayan teknelerin her türlü ihtiyacını karşılamaktadır. Çok sayıda güvercini barındırması nedeniyle Güvercinlik Deniz Mağarası olarak anılan mağara, Kalkan`a 2 km. mesafededir ve mağaraya teknelerle gidilebilir.

Kaş-Kalkan yolu üzerinde bulunan Kaputaş plajıda bölgedeki en güzel plajlardan birisidir. Beyaz kumu ve doyumsuz güzellikteki mavi deniziyle turistlerin en önemli uğrak yerlerindendir. İki tarafı yüksek kayalıklardan oluşmuş bir kanyonun denize ulaştığı yerdir. Kaş’dan dolmuşlarla ulaşmak mümkündür ve her on beş dakikada bir dolmuş vardır.