TURİZM AKTİVİTELERİ

mavi-magara

Deniz Mağaraları

Bu mağaralara teknik donanımlı dalışlar yapmak ve bazılarında yüzmek mümkündür Bunlar, Kekova Adası Deniz Mağarası, Asırlı Adası Deniz Mağarası, Güvercin Deniz Mağarası ve en ünlüsü Mavi Mağara’dır.

Kaşa 19 km., Kalkana ise 6 km. mesafede olan Mavi Mağara bir deniz mağarasıdır. 50 m. uzunluğunda, 40 m. genişliğinde ve 15 m. yüksekliğinde ki mağara 2. zaman yaşlı Kretase kalkerleri içinde yer alır. Mağaranın en önemli özelliği, mağara içinde deniz altından yansıyarak giren güneş ışınlarının oluşturduğu ve yeşil ile mavi renklerin bütün tonlarını kapsayan, deniz suyunun fosforessan mavi rengidir. Mağara, sandalla dolaşmaya ve yüzmeye uygun genişlik ve büyüklüktedir. Zaman zaman bir fok ailesi gelerek, Mavi Mağara’da yaşamaktadır.

Kaputaş Plajı

Sapsarı kum ve mavi denizin buluştuğu mekanlar, Kaş’ın benzersiz plajlarının adresleri olmuşlardır, Küçükçakıl, Büyükçakıl, Akcagerme ile Limanağzı önemli plajlardır ve yüzme tutkunları için ideal yerlerdır.Bır doğa harikası Kaputaş plajı Kaş’a 19 km. mesafededir. 192 basamakla plaja inilmesi, kumunun altın şansı rengi ve mavinin her tonunun güneşle parlaması plajın çekiciliğini artıran özellikler arasında yer almaktadır.

kaputas
patara

Patara (Ovagelemiş)

Kaş’a 41 km. mesafededir. Antik kent, limanın doğu yakasında geniş bir alana yayılmış durumdadır. Kent ve limanı, yaklaşık 3 km. uzunlugundakı vadinin girişindedir. Patara Limanı, Xanthos (Eşen) Çayı’nın getirdiği alüvyonlarla dolunca bugünkü görünümünü almıştır. Kentin adından ilk kez Herodotos söz eder. Rivayete göre Patara, kentin kurucusu, Superisi Lykia ile Apollon’un doğduğu yerdir. Şimdilik şehrin tarihi M.Ö. VI. ve V. yüzyıla kadar çıkarılmaktadır.

Sualtı Dalış

Akdeniz’in turkuaz suları , her türlü balık, sünger, ahtapot, anfora, gemi batıkları , bazende Caretta-Caretta deniz kaplumbağaları ile sanki insanı başka bir Dünyaya götürür.Bazen yunus, bazende orfoz balıklarıyla yüzmek ve onlara dokunma mesafesinde bulunmak bambaşka heyecanlar uyandırır.

Kaş’ın tam karşısında bulunan Yunan Meis Adası sadece 3 mil açığındadır. Meis’e ve Likya medeniyetine ait antik şehirlerine (Kekova, Batıkşehir, vs.) günlük tekne turları düzenlenmektedir.

kas-sualti
yamac-parasutu

Yamaç Paraşütü

Son dönemlerde yapılan araştırmalar Kaş’ın yamaç paraşütü için yeryüzü şekilleri ve iklim açısından Türkiye’nin en uygun yerlerinden bir tanesi olduğunu göstermiştir. Uçuşlar donanımlı malzemelerle, uzman kişilerin kontrollerinde gerçekleşmektedir.

Yamaç Paraşütü sporu, ilk bakışta serbest atlama paraşütüne benzeyen bir paraşüt ile uçak yerine, yüksek bir tepeden koşulmak sureti havalanmaktır. Eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce /saatlerce sürebilir. Tek kişi olabileceği gibi iki kişilik ( tandem ) kanatları da vardır.

Kaş’a 45 km. mesafede bulunan Eşençayı kano için çok uygundur. Bölgede faaliyette bulunan seyahat acentaları kano turu düzenlemektedir. Tur, Kınık Beldesi’nde başlar ve yaklaşık 15 km.lik mesafe kanolarla geçilerek, Patara kumsalına ulaşılır. Eşen Çayı’nın oldukça sakin akması nedeniyle, herhangi bir tehlike yoktur. Nehir çevresinin manzarası ve bitki örtüsü etkileyicidir. Tur sırasında, yemek, yüzme ve çamur banyosu molası verilmektedir.

Denizde yapılan kano sporu için, Kaş’tan arabalarla Üçagiz Köyüne gidilir. Burada kanolara binilerek, eşsiz koylar, tarihi güzellikler, Batık Şehir, Simena gezilir, yüzme ve yemek molaları verilir. Yaklaşık 4 saat süren tur oldukça renkli ve keyiflidir.

Kaşta, Likya şehirlerinin birbirine yakın olması bu kentleri yürüyerek görmek isteyenler için yürüyüş güzergahları sunmaktadır. Yarımada, Limanagzı, Gedife Tepesi, Phellos, Gökçeören, Asaz Dağı, Gömbe yaylası alternatif yürüyüş parkurlarıdır.

Kaş, Akdeniz’in en temiz ve berrak sularının bulunduğu, kirlenmenin olmadığı bir ilçedir. Bu yüzden, balık ve deniz ürünleri avcılığı gelişmiştir. Mercan, istakoz, palamut, kefal, kaya sokarı, orfoz, barbunya balıkları en çok avlanan balık türleridir. Ayrıca istakoz, ahtapot avcılığı da yapılmakta ve günlük olarak lokantalarda satılmaktadır. Son yıllarda, Gömbe ve Saklıkent’te Alabalık Çiftlikleri kurularak hizmete açılmıştır.

Kaş’a 60 km. mesafededir. Bir doğa harıkası olan Saklıkent Kanyonuna, ahşap 100 metre uzunluktaki bir köprüden geçilerek ulaşılır. Kanyonda hizmet veren lokanta ve alabalık çiftlikleri bulunur. Kanyonun uzunluğu 18 km. kadar olup, 6 kilometresi yürüyüş yapmak için çok uygundur. Yaz sıcağından kaçmak, serin sularda yüzmek ve ulu çınar agaçlarının altında dinlenmek isteyenler için ideal bir yerdir.

Kaş’a 45 km. mesafede Kinik beldesindedir. Eşen Çayı’nın doğu kıyısında kurulmuş, Likya Birliği’nin başkentidir. Kentin akropolisinden elde edilen yüzey buluntuları yerleşme tarihinin M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzandığını ortaya koyar.

Antik kentteki ilk araştırmalar 1838’de Ingiliz Charles Fellows tarafından yapılmıştır ve ne yazık ki görkemli mezar anıtları, Nereidler Anıtı, Harpyler Anıtı, Payave lahdi, Aslanlı Mezar, British Museum’a kaçırılmıştır.

Kent surları Roma ve Bizans Dönemleri’nde onarılarak çeşitli ilavelerle güçlendirilmiştir. Güneyde, M.Ö. 2. yüzyıla ait kapı yer alır. Bu kapının arkasında Imparator Vespasianus’a ait dor düzenli Zafer Kemeri görülür.

.

Antik kentten günümüze ulaşan eserlerin başında şehrin kuzeyinde kayalara oyulmuş mezarlar ile dört bir tarafa serpilmiş Likya lahitleri gelir. Lahitlerin en görkemlisi, bugün Uzunçarşı Caddesi’nde bulunan ve halk arasında Kral Mezarı olarak adlandırılan Likya Yazıtlı Anıt Mezar’dır (M.Ö.4.yy.).

Antiphellos’da bulunan önemli eserlerden bir tanesi de Kaş Antik Tiyatrosu’ dur (M.Ö.1.yy). 4 bin kişilik seyirci kapasitesine sahip olan yapı M.S.2. yüzyılda onarım görmüştür. 26 basamaktan oluşan tiyatronun sahnesi yoktur ve yapının en önemli özelliği Anadolu’daki denize cepheli tek tiyatro oluşudur.

Tiyatronun kuzey-doğusunda Akdam olarak adlandırılan dor tipinde M.Ö. IV. yüzyila ait ev tipi bir mezar vardır. Yapı, dogal kaya kesilerek yapılmıştır.

.